Dil Seçin
tr

Hac Rehberi

HAC

HAC NEDİR ?

Hac islamın 5 şartından biridir.

Ergenlik çağına gelen, akıl sağlığı yerinde olan, gidip gelene kadar evinin iaşesini ve kendi masraflarını karşılayacak kadar parası olan, yol güvenliğini sağlamış ve hür olan her Müslümana farzdır.

HACCIN FARZLARI

1.İhrama girmek.

2.Kabe yi tavaf etmek.

3.Arafat vakfesini yapmak.

HACCIN VACİPLERİ

1.Sa’y yapmak

2.Müzdelifede vakfe yapmak

3.Şeytan taşlamak

4.Saçları traş etmek

5.Veda tavafı yapmak

HACCIN SÜNNETLERİ

1.İhrama girerken gusül abdesti almak

2.İhrama girdikten sonra 2 rekaat ihram namazı kılmak

3.İhrama girmeden güzel koku sürünmek

4.İhrama girdikten sonra telbiye getirmek

5.Kudüm tavâfı yapmak.

6.Zilhicce`nin 8. günü Mina`ya çıkıp orada gecelemek.

7.Müzdelife`de gecelemek.

8.Mina`da cemrelere taş atarken sırayı gözetmek

9.Tavaflardan sonra Zemzem kuyusuna gidip su içmek

10.Hacer-i Esved`i öpmek veya istilâmda bulunmak.

HACCIN ÇEŞİTLERİ

1.İFRAD HACCI

Umresiz hac demektir. Kişi umre yapmadan hacca niyyet eder ve haccını yapar. İfrat haccı yapanlara kurban kesmek vacip değildir. Kurban kesmezler.

2.KIRAN HACCI

Kişi umre ile hacca birlikte niyyet edip umreden sonra ihramdan çıkmaz, hacca kadar ihramda kalıp aynı ihram ile haccını yapar. Bu hacıların şükür kurbanı kesmesi vacibdir.

3.TEMETTÜ HACCI

Kişi hacdan önce hac ayları içinde önce umre yapar ve ihramdan çıkar. Sonra tekrar hacca niyyet eder ihrama girer ve hac yapar. Bu hacıların da şükür kurbanı kesmesi vaciptir.

HAC NASIL YAPILIR

Hac ibadetini yapacak olan kimse önce memleketinde borçlarını öder, komşuları ve ev halkı ile helalleşir, iki rekaat namaz kılar ve Allah’a dua ederek yola çıkar. Mikad sınırına gelmeden müsait bir yerde gusül abdesti alır tırnaklarını keser temizlenir ve ihrama girer. Mikad sınırında hacca niyet ederek ihrama girer. 2 rekaat ihram namazı kılar. Sonra telbiye getirerek kabeye gelir. İfrad haccı yapmayacak ise umresini yapar. Umreden sonra eğer temettü haccı yapacaksa traş olup ihramdan çıkar. Kıran haccı yapacak olanlar umreden sonra ihramdan çıkmazlar.

Arefe gününden bir gün önce (Terviye günü) tüm hacı adayları Arafat dağına çıkar. Arefe günü güneşin doğuşundan batışına kadar hacılar arafatta kalır. Burada öğle namazı vakti girdikten sonra öğle namazı ile ikindi namazı birleştirilerek kılınır ( Cem’i takdim) ve vakfe ye durulur.

Akşam güneş battıktan sonra akşam namazını kılmadan Müzdelife ye inilir. Müzdelifede yatsı namazı vakti girdikten sonra akşam namazı ile yatsı namazı birleştirilerek kılınır (cem’i tehir). Burada gece istirahat edilir. Eğer şeytan taşlamak için başka yerden taşlar toplanmamış ise burada taşlar toplanır. Sabah namazını kıldıktan sonra Müzdelife vakfesi yapılır. Vakfeden sonra Mina ya hareket edilir.

Bayramın birinci günü büyük şeytana 7 adet taş tek tek atılarak taşlama yapılır. Taşlamadan sonra kurban kesilir (başkasına kestirilecekse kesildiğine dair haber geldikten sonra) ve traş olup ihramdan çıkılır. İhramdan çıktıktan sonra  farz olan ziyaret tavafı yapılır. Tavaftan sonra eğer arafata çıkmadan önce yapılmamış ise sa’y yapılır. Bayramın ikinci günü yine küçük şeytandan başlamak üzere orta ve büyük şeytan 7 şer taş atılarak toplam 21 taş ile taşlanır. Bayramın üçüncü günü yine küçük şeytandan başlamak üzere orta ve büyük şeytan yine 7 şer taşla taşlanır. Eğer hacı bayram süresince minada geceliyorsa bayramın 4 üncü cünü de yine taşlama yapar. Mekkede kalıyorsa 4 üncü gün taşlama yapmaz. Bundan sonra hacı Mekkede kaldığı sürece mümkün olduğu kadar namazlarını haremi şerifte kılar ve bol bol tavaf yapar. Memleketine döneceği zaman son olarak veda tavafı yapar, bol bol dua eder ve gözyaşı döker.

Rabbimiz kabul olmuş haccın karşılığı olarak bize cenneti vadetmiştir. Rabbimiz yaptığımız hac ibadetlerini kabul buyursun ve tüm Müslümanları affeylesin.